Diagnostyka konfliktu serologicznego

 1. Badanie krwi na obecność przeciwciał (raz w każdym trymestrze ciąży, jeśli w I trymestrze wynik będzie pozytywny, pacjentka kierowana jest do poradni specjalistycznej – hematologicznej na dalsze badania. Jeśli wynik jest negatywny powtarza się go w kolejnych dwóch trymestrach).
  Badanie powinna wykonać KAŻDA kobieta będąca w ciąży, niezależnie czy posiada czynnik Rh dodatni czy ujemny!

 2. Zdiagnozowana obecność przeciwciał oznacza, że pacjentka musi zgłosić się do specjalistycznego ośrodka hematologicznego, np. Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.
  Tam wykonuje się specjalistyczne badania określające jakie przeciwciała powstały w krwi matki i jakie jest ich miano, czyli inaczej nasilenie.

 3. Badanie przeciwciał będzie od tej chwili wykonywane co ok. 3 tygodnie, do momentu zakończenia ciąży.

 4. Od ok.20 tygodnia ciąży Mama powinna zgłaszać się również do ośrodka diagnozującego konflikty serologiczne, w celu wykonania specjalistycznego badania USG. Podczas takiego badania lekarz sprawdza prędkość przepływu krwi w tętnicy środkowej mózgu. Na tej podstawie ocenia stan dziecka – czy reaguje ono na przeciwciała matki – czy pojawiły się u niego objawy niedokrwistości. Badania wykonywane jest co ok.2 tygodnie do momentu rozwiązania ciąży.

 5. Jeśli badanie USG wykaże nieprawidłowy (szybszy) przepływ, powyżej granicy normy, Mama jest hospitalizowana i wykonywana jest transfuzja dopłodowa.

 6. W zależności od stanu płodu transfuzje dopłodowe wykonywane są co 1-3 tygodnie do momentu ukończenia ciąży.

 7. Dziecko z ciąży powikłanej konfliktem serologicznym przychodzi na świat ok. 36-38 tygodnia ciąży. Po narodzinach poddawane jest fototerapii. W cięższych przypadkach wykonywane są również transfuzje wymienne i uzupełniające krwi.

   


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *