FAQ

 

  1. Mama dziecka ma czynnik Rh ujemny (Rh-) a tata dziecka dodatni (Rh+), czy oznacza to, że Ci rodzice mają konflikt serologiczny?

Taka sytuacja może być przyczyną niezgodności serologicznej pomiędzy matką a dzieckiem, wówczas, gdy dziecko odziedziczy czynnik rh po ojcu.
O konflikcie serologicznym mówimy, gdy organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała ukierunkowanie na niszczenie krwinek czerwonych płodu.

  1. Mama i tata dziecka mają identyczną grupę krwi, z czynnikiem Rh ujemnym, czy mogą być spokojni, że ciąża nie będzie powikłana konfliktem serologicznym?

Niestety nie, ponieważ konflikt serologiczny może ujawnić się w podgrupach, skutkując pojawieniem się przeciwciał anty-C anty-E anty-K i innych.

  1. Czy można jakoś zapobiec powstaniu konfliktu serologicznego?
    Tak, aby zapobiec powstaniu konfliktu serologicznego anty-D, każdej kobiecie Rh- po urodzeniu dziecka z czynnikiem Rh dodatnim, podawana jest immunoglobulina, mająca na celu zapobieganie powstawania przeciwciał. Przetoczona immunoglobulina wiąże się z obcymi krwinkami płodu i dzięki temu nie dochodzi do aktywacji układu odpornościowego organizmu kobiety. Podana immunoglobulina zapobiega powstawaniu przeciwciał anty-D w ok. 95% przypadków. Niestety nie wynaleziono jeszcze immunoglobuliny zapobiegającej powstawaniu innych przeciwciał.
    Immunoglobulina anty-D powinna być podana również po każdym poronieniu, przerwaniu ciąży, ciąży pozamacicznej, zabiegach wewnątrzmacicznych oraz urazach brzucha.
  2. Czy immunoglobulina anty-D podawana jest również przy kolejnych porodach?
    Tak, jeśli organizm matki nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał.

  3. Mama dziecka ma czynnik Rh ujemny (Rh-), jakie dodatkowe badania powinna wykonać ona podczas ciąży?

Każda kobieta Rh- minus, raz w każdym trymestrze ciąży powinna mieć wykonane badanie krwi na obecność przeciwciał. Badanie powinno być wykonane bez względu na grupę krwi ojca dziecka.

  1. Czy ciąża powikłana konfliktem serologicznym, rozwiązywana jest cięciem cesarskim, czy możliwy jest poród drogami i siłami natury?

Konflikt serologiczny nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, decyzja o porodzie operacyjnym podejmowana jest najczęściej ze względu na inne współistniejące schorzenia. Zwykle jednak poród nie rozpoczyna się samoistnie, ale jest indukowany.

  1. Jakie są skutki nie wykrycia konfliktu serologicznego?
    Niewykryty i nieleczony konflikt serologiczny prowadzić może do niedokrwistości u płodu, a następnie do uogólnionego obrzęku i wewnątrzmacicznej śmierci dziecka.
  2. Ile jest w Polsce osób z ujemnym czynnikiem Rh (Rh-)?
    W Polsce żyje ok. 16% obywateli z ujemnym czynnikiem Rh.
  1. Jak długo trwa ciąża powikłana konfliktem serologicznym?
    W zależności od przebiegu ciąży, stopnia nasilenia konfliktu i stanu dziecka, poród wywołuje się pomiędzy 36 a 38 tygodniem ciąży.
  2. Czy dziecko zawsze dziedziczy krew po ojcu?
    Grupa krwi dziecka jest genetyczną loterią, w zależności od grup krwi rodziców dziecko ma wybrane możliwości odziedziczenia grupy krwi

MAMA

TATA

 

0

A

B

AB

0

0

0 lub A

0 lub B

A lub B

A

0 lub A

0 lub A

0, A, B lub AB

A, B lub AB

B

0 lub B

0, A, B lub AB

0 lub B

A, B lub AB

AB

A lub B

A, B lub AB

A, B lub AB

A, B lub AB

 

MAMA

TATA

DD (Rh+)

Dd (Rh+)

dd (Rh-)

DD (Rh+)

DD (Rh+)

DD lub Dd (Rh+)

Dd (Rh+)

Dd (Rh+)

DD lub Dd (Rh+)

DD, Dd (Rh+) lub dd (Rh-)

Dd (Rh+) lub dd (Rh-)

dd (Rh-)

DD lub Dd (Rh+)

Dd (Rh+) lub dd (Rh-)

dd (Rh-)

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *